A község a kistérség északkeleti részén, Tolna és Fejér megye határán fekszik. A 64-es és a 61-es út által bezártháromszögben terül el, könnyen elérető a 65-ös út felől is.
A Tolna megyei települések közül szinte a leggazdagabb történelmi múlttal rendelkezik. A terület már az őskorban is lakott volt. A bronzkori földvár nyomai ma is láthatóak. A település neve a pécsi püspökség 1009.évi alapító oklevelében szerepelt először. Zsigmond király 1399-ben Firenzéből származó hadvezére Filippo Scolari feleségül vette az ozorai főnemesei család utolsó leány tagját, ettől kezdve Ozorai Pipo néven került be a történelembe. Meghatározó szerepet játszott a település történetében, olasz mintára várat építtetett, Ozora mezővárosi rangot kapott, országos vásártartási jogot szerzett, felépült a ferences rendi kolostor. Pipo után a Héderváryak, majd Török Bálint birtoka lett. 1543-ban vára török kézre került, a lakosság csökkent, majd a település teljesen elnéptelenedett. 1686-ban felszabadították a török uralom alól és a vár, valamint a község Eszterházy-birtok lett, akik katolikus magyarokkal népesítették be Ozorát. Várát az 1730-as években barokk kastélyként építették újjá. A mezőváros az 1848. október 7-ei katonai diadallal írta be nevét a magyar és egyetemes történelembe. Ekkor Perczel Mór katonái és a Csapó Vilmos által vezetett népfelkelők, nemzetőrök előtt Roth és Philipovics horvát seregei letették a fegyvert. 1849-ben még több, mint négyezer fős lakossága az idők során fokozatosan csökkent, 1871-ben a mezővárosok megszűnte után a település nagyközség maradt.
Irodalomtörténeti vonatkozásai is vannak, 1841-ben Petőfi Sándor vándorszínészként fordult meg a településen, Illyés Gyula nagyszüleinél töltött el boldog napokat, melyekről később műveiben is megemlékezett.
A település a rendszerváltás óta sokat fejlődött infrastruktúrájában, faluképében egyaránt. 1995-ben Európa díjat kapott virágos közterületeiért, portáiért, tavasztól őszig pompázó virágkertjéért. Az ide látogatókat különösen a tavaszi, nyári hónapokban fogadja pazar látvány. A lakosság alapellátásához szükséges intézmények megtalálhatók a településen, így óvoda, iskola, művelődési ház, könyvtár, idősek gondozási központja, háziorvosi rendelő. Kiemelt figyelmet fordítanak kulturális intézményeikre, az elmúlt években jelentős beruházások történtek e téren, így megvalósult a művelődési ház, a civil ház, és a könyvtár teljes felújítása.
Felújítás után 2001. május 26-án megnyitotta kapuit a látogatók előtt az ozorai várkastély, mely állandó kiállításoknak ad helyet, itt látható Illyés Gyula hagyatéka, valamint Bazsonyi Arany festőművész képeiből összeállított kiállítás. 2006. októberétől a vár működtetését a Műemlékek Állami Gondoksága vette át.
A szomszédos Kula-pusztán az Eszterházy-birtok központja látható. További vonzerőt a vadászat, horgászat és a falusi turizmus jelent.
A település fontosabb adatai:
- Területe: 6182 ha
- Lakossága: 1693 fő (2018.)
Polgármesteri Hivatal elérhetőségei:
- Polgármester: Nagy Istvánné
- Cím: 7086 Ozora, Szabadság tér 1.
- Telefon: 74/598-000
- e-mail: polgarmester@ozora.hu
Címertörténet 2008. május 03.Ozora
Álló csücsöktalpú pajzs arany mezejében vörös várfal, kőkerítés kapunyílással. A várfal tetején két oldalon egy-egy leveles zöld szőlőtőke, köztük egy leveles indán függő, nagy zöld szőlőfürt.
Intézmények 2008. március 31.Ozora
Intézmények és elérhetőségeik
Közérdekű információk 2008. március 29.Ozora
A község területe 6182 ha, lakossága 1752 fő.