A község a kistérség északkeleti részén, a Hegyhát északi csücskében, a Sió-csatorna és a Kapos folyó völgyében terül el. A 61-es út mentén fekszik, vasúton a Budapest-Pécs, illetve a Budapest-Gyékényes vonalon érhető el.
A hely már az őskorban is lakott volt, az itt feltárt 138 darabból álló bronzkori kincsleletet mintegy 3400 éve rejtették a földbe. A falu egy 1324-ből származó feljegyzés szerint a mai Kisnémedi helyén lehetett, mint a Simontornyai várhoz tartozó egyik település. Németi néven Miksa császár 1506-ban kelt adománylevelében olvasható a község neve. A török uralom első évtizedeiben még lakott hely volt, később ez a község is elnéptelenedett. A XVIII. században magyarokkal telepítették be, többségük evangélikus és református vallású, katolikusok kisebb számban fordultak elő. Mindhárom felekezetnek van temploma, ám míg az evangélikusok és a reformátusok a XVIII. század végén már iskolát alapítottak, a katolikusok a közeli Pincehely fiókegyházaként gyakorolhatták vallásukat. A XIX. század közepén épült késő klasszicista stílusú református templom műemlék jellegű épület. Jelentős esemény volt a falu életében 1879-ben a vasút, majd 1913-ban az állomás építése. Ennek következtében a XX. század elején a falu jelentős fejlődésnek indult. Közút, iskolák, ipari létesítmények épültek, malom, téglagyár, kendergyár, hengermalom, posztócipőgyár létesült. A II. világháború sok áldozatot követelt és a fejlődés is megállt. A mezőgazdaság a '60-as évektől indult újra fejlődésnek, a helyi termelőszövetkezet jól prosperáló volt, a simontornyai bőrgyár sok helyi embernek adott munkát. Az 1990-es évek jelentős átalakulásokat hoztak Tolnanémedi életében is. Napjainkban a munkanélküliség okoz komoly nehézségeket, kevés a munkahelyet biztosító vállalkozások száma.
A községben óvoda, iskola, művelődési ház, könyvtár működik, van orvosi rendelő és gyógyszertár is. A Hegyhát lankái jó terepet biztosítanak a szőlőtermesztésre, a helyi gazdák büszkék boraikra.
A település fontosabb adatai:
- Területe: 2267 ha
- Lakossága: 1033 fő (2018.)
Polgármesteri Hivatal elérhetőségei:
Címertörténet 2008. április 01.Tolnanémedi
Egyenesen álló reneszánsz, osztott címerpajzs. A pajzsfő eleje és a pajzsderék eleje kék alapszínű, benne jobbról balra hajló aranyszínű, stilizált búzakalásszal és aranyszínű szőlőlevéllel. A pajzsfő és a pajzsderék többi részének alapszíne arany. Benne kék színnel jobbról balra arányosan kisebbedve a település három templomtornyának árnyképe látható. Az osztott mezők színe zöld, benne jobbról balra harántirányba átmenő kék hullámvonal.