A falu a kistérség középső részén, a hegyhát keleti nyúlványán terül el. Legkönnyebben a 61-es út Tamási és Simontornya közötti szakaszáról érhető el, de a 63-as és 65-ös út felől is megközelíthető.
Neve a Keszi törzsnévre vezethető vissza, a Hidegkút pedig egy régi, hideg vizű forráskúttól származik, amely még ma is látható a településen. Egy része Simontornya várához tartozik, másik része a szakadátiak birtoka volt. A terület már az őskorban is lakott hely volt, ezt bizonyítják az itt feltárt 3200 bronzkori leletek, melyeket a Nemzeti Múzeumban őriznek. Először egy 1397-es Zsigmond-kori oklevél tesz említést a településről. A török időkben a település teljesen elnéptelenedett. A török megszállás után a visszatelepülő kevés számú magyar család mellett hesseni evangélikus német telepesek érkeztek ide. Ettől kezdve a falu többségét ők alkották. Az 1946-os kitelepítés idején a lakosság 80-90 %-át elvitték, mely a mai napig fájó emlék a település történetében. A falu lakossága akárcsak régen, most is elsősorban mezőgazdasággal foglalkozik, de szerencsére megjelentek vadászturizmushoz kapcsolódó vállalkozások is. Látnivalói között említhetjük az 1795-ben épült késő barokk evangélikus templomot, melynek tornyát a XIX. század második felében eklektikus stílusban átépítették, berendezése a XVII. századból való.
Ha a látogató felkapaszkodik a meredek domboldalra, szemet gyönyörködtető látványt nyújt a régi pincesor és a környék panorámája.
A település fontosabb adatai:
- Területe: 972 ha
- Lakossága: 207 fő (2018.)
Polgármesteri Hivatal elérhetőségei:
- Polgármester: Nagy Aranka
- Cím: 7062 Keszőhidegkút, Petőfi S. u. 24.
- Telefon: 74/402-335
- e-mail: polgi@tolna.net
Címertörténet 2008. április 01.Keszőhidegkút
Hegyes talpú rajzs, fekete vonallal szegélyezve. A pajzs közepén ezüstszínű hullámpólya, amely a Kapos-folyót szimbolizálja. Az alsó zöldszínű mezőben két egymást kerezstező szárú, aranyszínű, ívelt búzakalász. A felső kékszínű mezőben a heraldikai jobb oldalon 12 sugarú aranyszínű nap, a heraldikai bal oldalon bíborszínű szőlőfürt zöld levéllel, levélerezettel.
Intézmények 2008. március 31.Keszőhidegkút
Intézmények és elérhetőségeik
Közérdekű információk 2008. március 29.Keszőhidegkút
A község területe 972 ha, lakossága 229 fő.